Anglia; Derby, „Kocham i Polskę i Anglię ale moja praca , przyjaciele i główny ośrodek życia znajduje się już bardziej za granicą” – Ewelina

Polonia w Świecie zaprasza do poznania historii naszej rodaczki która znalazła swoje nowe miejsce do życia w Anglii. Zaczynamy …

Imię i Nazwisko: Ewelina Sadownik

Wiek: 33 lata

Rodzinna miejscowość: Jelenia Góra

Miejsce i kraj obecnego zamieszkania: Derby, Anglia

Stan cywilny: Panna

Druga połowa Polka/Polak/obcokrajowiec: Anglik

[Polonia w Świecie] Jak długo przebywasz za granicą Polski? Dlaczego wyjechałaś?

Za granicami naszego pięknego kraju przebywam ponad 13 lat. Powodem wyjazdu była chęć podszkolenia Angielskiego akcentu, jako studentka Anglistyki bardzo chciałam uczyć się od native speakerów. Wyjazd planowany był na 6 miesięcy, troszkę się przedłużyło 😉 przyjechałam do znajomych z tego samego miasta którym akurat zwolnił się jeden pokój.

[Polonia w Świecie] Opowiedz o swoich początkach za granicą, wyzwaniach i problemach.

Wszystko było dla mnie bardzo ekscytujące, szczególnie poszukiwanie pracy. Znajomość języka dużo ułatwiła chociaż kompletnie nie rozumiałam slangu oraz miałam problem z różnymi dialektami.
Pierwszą pracę znalazłam w 4 dni jako barmanka, sama roznosząc CV po mieście. Niestety musiałam walczyć o wypłatę po złożeniu rezygnacji z pracy. Wtedy bardzo pomogli mi Anglicy z następnej pracy. Potem były restauracje, fabryka kawy, laboratorium, agencje pracy, angielskie szkoły , tłumaczenia w szpitalu.

[Polonia w Świecie] Opowiedz nam o społeczeństwie w miejscu Twojego zamieszkania. Co na początku było dla Ciebie czymś nowym? Specyficzne zachowania? Tradycje lokalnej społeczności?

Pierwszą dzielnicą w której mieszkałam była to dzielnica na której znajdował się prawdziwy mix kulturowy więc na każdym rogu można było znaleźć innego rodzaju sklepy, z tradycyjnymi hinduskimi strojami, przyprawami, polskimi produktami, jak również kościoły z gospelem a na następnej ulicy meczety i kościoły katolickie. Zdziwiły mnie też zwyczaje jedzeniowe – ocet dodawany do frytek lub kanapka z frytkami , słodka fasolka na śniadanie. Bardzo miłym zaskoczeniem było mnóstwo ludzi po 50 roku życia wychodzących na miasto w przeróżnych strojach i świetnie spędzających czas. Jednego wieczoru spotkałam kobiety w wieku 60 lat poprzebierane za barbie na wieczorze panieńskim – super !

[Polonia w Świecie] W jaki sposób szukałaś informacji o pierwszej pracy? Skąd wiedziałaś , że zaproponowane wynagrodzenie wystarczy na życie?

CV oraz referencje po angielsku przygotowałam sobie już w Polsce oraz wszystko podrukowałam. Chodziłam od miejsca do miejsca zanosząc CV do sklepów, barów, restauracji. Od rana do wieczora. Gdziekolwiek gdzie mogłam pracować i szkolić język. Jako osoba w wieku 20 lat wiedziałam, że o inną pracę może być mi ciężko , minimalna stawka przed 21 rokiem życia wynosiła wtedy ok £5.45. Dorywczo zaczęłam udzielać korepetycji z angielskiego co parę lat później skłoniło mnie do założenia własnej działalności.

[Polonia w Świecie] Czym się obecnie zajmujesz?

Obecnie prowadzę własną działalność zajmująca się nauka języka Polskiego – Anglików, Angielskiego – Polaków, Hiszpanów, współpraca z innymi firmami, szkołami, lokalnym Uniwersytetem oraz wypełnianiem dokumentów ,tłumaczeniami zwykłymi oraz przysięgłymi, rozliczeniami podatkowymi. Firma ciągle się rozwija dzięki czemu nieustannie poznaje nowych, wspaniałych ludzi.

[Polonia w Świecie] Jak cenowo wygląda życie w miejscu Twojego zamieszkania? Koszt wynajmu/kupna mieszkania? Na co możesz sobie pozwolić z obecnym wynagrodzeniem?

Obecnie mogę pozwolić sobie na podróżowanie do miejsc w które zawsze bardzo chciałam jeździć , odwiedzanie rodziny w Polsce, kino, teatr , restauracje. Oczywiście praca dla samego siebie to prawie 24 godziny na dobę ale jak się ją kocha co się robi to można tak pracować. Obecnie mieszkamy w jedno pokojowym mieszkaniu i remontujemy dom do którego niedługo się wprowadzamy. Przez 7 lat wcześniej miałam piękny dom z ogrodem , wynajmowany ok 800£ miesięcznie z rachunkami – ja i partner. Koszt kupna domu zależy od miasta i wielu innych czynników ale miesięcznie płaci się wtedy podobnie jak za wynajem albo mniej, dlatego tak dużo Polaków decyduje się na kupno domu w Anglii.

[Polonia w Świecie] Utrzymujesz kontakt z Polakami mieszkającymi w Twojej lokalizacji? Jeśli tak, proszę opowiedz, jak wygląda życie Polonii w miejscu, gdzie mieszkasz.

Mam swoich przyjaciół od lat chociaż również pojawiają się nowe wspaniałe osoby. Większość moich znajomych ma dobrą prace , swoje biznesy lub pracuje i rozwija się w swoim kierunku lub planuje stworzyć coś swojego. Wszyscy to ludzie którzy mnie bardzo inspirują i bardzo ciężko pracują na swój sukces. W Derby jest spora grupa Polonii i Polski klub w którym organizowane są imprezy okolicznościowe, jest prowadzona Polska szkoła oraz różne dodatkowe zajęcia.

[Polonia w Świecie] Jak często odwiedzasz Polskę i jakim środkiem transportu? Jaki jest przybliżony koszt podróży dla jednej osoby w 2 strony?

Polskę przez te wszystkie lata odwiedzałam różnie – samochodem jak pojawił się piesek wcześniej samolotem. Na początku były to wyloty co 3 miesiące , teraz dwa razy w roku. Linie lotnicze oferują bardzo dobre ceny biletów szczególnie do Wrocławia.

[Polonia w Świecie] Tęsknisz za Polską?

Tęsknię za górami , tutaj najwyższe szczyty niestety są niższe niż Śnieżka, chociaż można znaleźć też piękne miejsca do aktywnego spędzania czasu, tęsknię za kąpaniem się w jeziorach co tutaj jest niedozwolone, za metrowymi zapiekankami , pięknym latem, pachnącym lasem i zbieraniem grzybów. I co najważniejsze za moją rodziną która bardzo kocham.

[Polonia w Świecie] Czy rozważasz powrót do Polski? Jeśli tak to co musiałoby się zmienić?

Nie planuje powrotu do Polski na stałe , na pewno myślę żeby kupić mieszkanie we Wrocławiu lub mały domek z widokiem na Karkonosze żeby wracać na dłuższe wakacje. W Polsce musiałaby zmienić się mentalność ludzi , brak tolerancji jest dla mnie przerażający , obsługa w urzędach bardzo niemiła oraz bardzo nieadekwatne wynagrodzenia za pracę , umowy na czarno, wszechobecne zainteresowanie co kto robi , ile zarabia … Kocham Polskę i jestem dumna, że jestem Polką ale to jeszcze nie czas dla mnie.

[Polonia w Świecie] Jaka kwota miesięcznego wynagrodzenia skłoniłaby Cię do powrotu do Polski?

W życiu nie najważniejsze są pieniądze a spokój ducha. Więc żadna , bardziej skłoniłby mnie fakt zmienienia wszystkich wyżej wspomnianych zachowań oraz sytuacji. Czuje się obywatelem świata więc mieszkać mogę wszędzie co nie zmienia faktu ze Polska zawsze będzie moim domem który kocham całym sercem. Wszystkim zawsze odpowiadam o naszych pięknych tradycjach , historycznych miejscach , górach , pięknych miastach, pysznym jedzeniu. Większość znajomych i rodziny mojego partnera już odwiedziło Polskę przynajmniej raz.

[Polonia w Świecie] Co doradziłabyś ludziom chcącym przeprowadzić się do kraju, w którym obecnie mieszkasz?

Na pewno nauka języka dzięki której żyje się o wiele łatwiej. Zróbcie dobre CV i o pracę można aplikować też online albo samemu roznosić po mieście. Również polecam otwarcie się na innych ludzi i nie zamykanie w jednym gronie. Bądźcie otwarci na nowe osoby, które mogą wnieść w wasze życie nie tylko nowe doświadczenia ale pokazać część ich świata dzięki czemu można spróbować nowych dań, poznać inne obyczaje , wymienić się poglądami na świat. I zwiedzajcie : Peak District, Lake District, Szkocja , Walia , Matlock – pełno przepięknych miejsc.

[Polonia w Świecie] I na koniec możesz podzielić się z nami dodatkowym tematem który chciałabyś poruszyć a nie zmieścił się w pytaniach powyżej. 

 

Obecnie można powiedzieć, że mam dwa domy.
Kocham i Polskę i Anglię ale moja praca , przyjaciele i główny ośrodek życia znajduje się już bardziej za granicą. Mam szczęście że poznałam tyłu wspaniałych ludzi na swojej drodze i wszystkim jestem bardzo wdzięczna. Najbardziej jestem wdzięczna moim rodzicom którzy wypuścili swoje jedyne dziecko w świat tak dobrze przygotowane, to rodzice wpoili mi wiarę w ludzi , chęć doskonalenia się , nie objawianie się ciężkiej pracy i miłość do natury, gór i podróżowania. Przez te wszystkie lata ciężkiej pracy mogłam też spełniać swoje marzenia , jak podróż do Peru . Jestem im bardzo wdzięczna bo bez nich nie byłabym tym kim jestem.

Zapraszamy do odwiedzenia strony Eweliny – www.communicatebetterenglish.com

Zainteresował Cię materiał? 
Chcesz wiedzieć jak żyje się naszym rodakom w innych krajach na świecie?
Tutaj znajdziesz wszystkie wywiady które posiadamy na stronie – LINK

Interesuje Cię pewien kontynent? Link poniżej:
Europa 
Ameryka Południowa
Ameryka Północna
Azja
Australia i Oceania
AfrykaCzytelniku !
Żyjesz za granicą Polski ?
Chcesz podzielić się z nami Twoją historią ?  
Serdecznie zapraszamy !
Link do formularza kontaktowego znajduje się tutaj
https://poloniawswiecie.pl/twojahistoria/

 

Francja; "na ulicach można spotkać białego arabskiego geja transwestytę w szaliku i winem w środku lata z ciułała na smyczy" - Łukasz
Holandia; Amsterdam, "ludzie są bardzo otwarci na mieszankę kultur" - Agata
menu

Klikając przycisk „Subskrybuj” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas wiadomości e-mail i powiadomień o najnowszych wywiadach dostępnych na poloniawswiecie.pl