Brazylia; São José dos Campos, „Realia tutaj są zupełnie inne niż w PL” – Partycja

Polonia w Świecie zaprasza do poznania historii naszej rodaczki która znalazła swoje nowe miejsce do życia w Brazylii. Zaczynamy …

Imię Nazwisko: Patrycja Polowy Vaz

Wiek: 30 lat

Rodzinna miejscowość: Bytom

Miejsce i kraj obecnego zamieszkania: São José dos Campos, Brazylia

Stan cywilny: Mężatka

Druga połowa Polka/Polak/obcokrajowiec: Brazylijczyk


[Polonia w Świecie] Jak długo przebywasz za granicą Polski? Dlaczego wyjechałaś?

Jestem w Brazylii 8 lat i 2 miesiące.  Mój mąż jest Brazylijczykiem.

[Polonia w Świecie] Opowiedz o swoich początkach za granicą, wyzwaniach i problemach.

Na początku było ciężko, nie znałam języka portugalskiego więc mój mąż tłumaczył mi do czasu aż się nauczyłam.  Zajęło mi z 4 miesiące nauki by móc się dogadać. Musiałam się przestawić na inną godzinę czasową niż ta w Polsce . Klimat oczywiście też jest inny. Na początku było z tym nieciekawie.

Mój organizm szalał tzn : słabłam , gorączki wieczne , bóle nerek (piłam za mało wody). Nie mogłoby zabraknąć także wspomnienia na temat obyczajów tutejszych i kultur. Z rokiem na rok przyzwyczaiłam się do pewnych rzeczy.

[Polonia w Świecie] Opowiedz nam o społeczeństwie w miejscu Twojego zamieszkania. Co na początku było dla Ciebie czymś nowym? Specyficzne zachowania? Tradycje lokalnej społeczności?

Nową rzeczą jaką mnie spotkała to o punktualności.  Brazylijczycy przynajmniej większość z nich bardzo się spóźnia.  Mówisz by przyszli o np 15 przyjdą godzinę później czy 2 .. czasem nawet później.  I nie dzwonią do Ciebie by powiedzieć że się spóźnia albo czy przyjdą. Przynajmniej u mnie to tak wygląda nie wiem jak u innych.

I druga rzecz to jak wygląda grill.  Ludzie tu zaczynają imprezy dosyć późno tzn przychodzą Ci np: o 21 i są do X czasu.. A jeśli ich wyprosisz bo jesteś zmęczony czy śpiący to się obrażają na Ciebie myślą wtedy że ich nie lubisz.

Następna kwestia co do dzieci. Tutaj jest mania taka jeśli dziecko widzi u przechodzącej jakieś jedzenie obojętnie czy słodycze czy bułkę to taka osoba zatrzymuje się I pyta się czy chce kawałek albo rodzic dziecka zatrzymuje się I pyta czy może dać trochu bo dziecko chce ( osobiście uważam trochu dziwne to podejście ) uważają, że jeżeli dziecku się odmówi to może zachorować ( w to osobiście nie wierze). I ostatnia rzecz to tu dzieci mają mamie mówić do dorosłych po imieniu albo do nauczycieli czy sąsiadów wujek czy ciocia.

[Polonia w Świecie] W jaki sposób szukałaś informacji o pierwszej pracy? Skąd wiedziałaś , że zaproponowane wynagrodzenie wystarczy na życie?

W tej kwesti nie wiem bo nie pracuje . A z tym to różnie o zarobki.

[Polonia w Świecie] Czym się obecnie zajmujesz?

Wychowuję dzieci . Jestem panią domu.

[Polonia w Świecie] Jak cenowo wygląda życie w miejscu Twojego zamieszkania? Koszt wynajmu/kupna mieszkania? Na co możesz sobie pozwolić z obecnym wynagrodzeniem?

W zależności gdzie się mieszka czy w dużym mieście czy małym wtedy są zupełnie inne koszta życia . Nie wiem ile kosztuje wynajem mieszkania. Ale wynajem domu z 1 pokojem, kuchnią i salonem kosztuje od 300 do 600 reais.  A jeśli mówimy o większym domu wynajęcie to koszt idzie od 1,500 do 3 ,000 tyś.  Zaś kupno domu np z 4 pokojami 3 łazienkami, kuchnią, salonem , garażem , zapleczem kosztuje w pograniczu 350 tyś reais – 500 tyś reais. Ogólnie przy zarobkach mojego męża możemy swobodnie iść do kina na koncert czy jakieś małe wycieczki czy restauracje.. Ale bez dużego wydawania pieniędzy. Warto dodać że płaca minimalna w Brazylii to 998 reais brutto miesięcznie.

[Polonia w Świecie] Utrzymujesz kontakt z Polakami mieszkającymi w Twojej lokalizacji? Jeśli tak, proszę opowiedz, jak wygląda życie Polonii w miejscu, gdzie mieszkasz.

Ogólnie mam kontakt z Polakami ale widuję ich raz do roku czy raz na 2 lata do São Paulo mam półtorej godziny jazdy autem . Oni tam organizują różne spotkania z Polakami, organizują Wielkanoc, Boże Narodzenie. 
Mają również swój zespół taneczny.

[Polonia w Świecie] Jak często odwiedzasz Polskę i jakim środkiem transportu? Jaki jest przybliżony koszt podróży dla jednej osoby w 2 strony?

Odwiedzam raz do roku lub raz na 2 – 3 lata. Lecę samolotem. Koszt 1 osoby w 2 strony wynosi około 3 tyś.

[Polonia w Świecie] Tęsknisz za Polską?

Tak bardzo . Brakuje mi bardzo wielu rzeczy

[Polonia w Świecie] Czy rozważasz powrót do Polski? Jeśli tak to co musiałoby się zmienić?

Tak planujemy z mężem się przeprowadzić za kilka lat .

[Polonia w Świecie] Jaka kwota miesięcznego wynagrodzenia skłoniłaby Cię do powrotu do Polski?

Szczerze 10 tyś jakby było od razu bym wyleciała 😅😂🤣

[Polonia w Świecie] Co doradziłabyś ludziom chcącym przeprowadzić się do kraju, w którym obecnie mieszkasz?

Podstawa to nauka języka portugalskiego, tradycji trochu. Być pewnym, że rzeczywiście tego chcą.  Realia tutaj są zupełnie inne niż w PL. 

Polonia w Świecie dziękuje za poświęcony czas!


Zainteresował Cię materiał? 
Chcesz wiedzieć jak żyje się naszym rodakom w innych krajach na świecie?
Tutaj znajdziesz wszystkie wywiady które posiadamy na stronie – LINK

Interesuje Cię pewien kontynent? Link poniżej:
Europa 
Ameryka Południowa
Ameryka Północna
Azja
Australia i Oceania
AfrykaCzytelniku !
Żyjesz za granicą Polski ?
Chcesz podzielić się z nami Twoją historią ?  
Serdecznie zapraszamy !
Link do formularza kontaktowego znajduje się tutaj
https://poloniawswiecie.pl/twojahistoria/

 

Brazylia; Campinas, "W Brazylii są rajskie plaże, ale nie rajskie życie" - Natalia
menu

Klikając przycisk „Subskrybuj” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas wiadomości e-mail i powiadomień o najnowszych wywiadach dostępnych na poloniawswiecie.pl