Francja; „na ulicach można spotkać białego arabskiego geja transwestytę w szaliku i winem w środku lata z ciułała na smyczy” – Łukasz

Polonia w Świecie zaprasza do poznania historii naszego rodaka który znalazł swoje nowe miejsce do życia w Francji. Zaczynamy …

Imię i Nazwisko: Łukasz Hajnowski

Wiek: 30 lat

Rodzinna miejscowość: Płock

Miejsce i kraj obecnego zamieszkania: Francja

Stan cywilny:Żonaty

Druga połowa Polka/Polak/obcokrajowiec: Polka[Polonia w Świecie] Jak długo przebywasz za granicą Polski? Dlaczego wyjechałeś?

Witajcie, był rok 2012. Polska szykowała się do organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej. Zasuwałem na 2 etaty w Płocku na skraju legalności. Moja praca byłą tak stabilna, jak drink postawiony na tyłku murzynki na dyskotece. Płaca nie pozwalała umrzeć z głodu, ale też nie wiele zostawało, żeby żyć. W tym momencie pojawiła się okazja wyjazdu do pracy na budowie we Francji. Nie miałem wiele do stracenia, trochę wcześniej robiłem fizycznie i postanowiłem sprawdzić jak to jest. Spędziłem tu do tej pory siedem lat, zanim zdarzyłem się nauczyć słowa młotek po francusku. Właśnie dziś nastał ten dzień i już wiem, że następnym razem jak będę chciał walnąć jakiegoś czubka w łeb, to po proszę o marteau.

[Polonia w Świecie] Opowiedz o swoich początkach za granicą, wyzwaniach i problemach.

Początki były nawet łatwe, jak ministrant po procesji. Trafiłem do firmy, w której pracowali Polacy i Polka była jakby moja przełożoną. Miałem załatwioną prycze, dojazd do pracy i potrzebne formalności choć trochę to trwało. Największym wyzwaniem, którego nie mogę zwalczyć do tej pory jest pojęcie języka oraz akceptacja tych mocno opalonych. I choć wiem, że to nie kolor skóry jest miarą człowieka to jednak ich zwyczaje i kultura potrafi zdegustować nawet muchę siedzącą na klocku. Nie jest tak źle jak opowiadają media, lecz na tym etapie nie da się już problemu zamieść pod dywan. Piękna pogoda na budowie też nie zawsze pomagała. W lutym się cieszyliśmy ze słoneczka gdy wiązaliśmy zbrojenie na dachu, lecz latem człowiek zabiłby za krople wody.

[Polonia w Świecie] Opowiedz nam o społeczeństwie w miejscu Twojego zamieszkania. Co na początku było dla Ciebie czymś nowym? Specyficzne zachowania? Tradycje lokalnej społeczności?

Francuzi myślą że są we wszystkim najlepsi. Po paru latach obserwacji uważam, że faktycznie lepiej zatrudnić emigranta do roboty niż czekać aż Franek załapie o co chodzi. Mimo przerośniętego wielkiego ego na co dzień są życzliwi. Dla mnie jedyną nowością był rozrzutny styl przeciętnego żabojada. Wiecznie zapchane restauracje, spokojny styl życia dosłownie aż czasem mułowaty. Francuz nie ciuła do skarpety. Przekładają życie towarzyskie i komfort życia ponad dobra materialne. Byłem zszokowany w jak starych domach mieszkają i że obijają się autami jak gocartami. Potrafię się rozpychać na parkingach, a uszkodzenie komuś lakieru nie robi żadnego wrażenia. Z jednej strony ta beztroska przypadła mi do gustu i muszę się przyznać że szybko się odzwyczaiłem od wyścigu szczurów. Przyzwyczaiłem się, że większość lokali ma w południe 2 godzinne przerwy, biurokracja jest uciążliwa, a na ulicach można spotkać białego arabskiego geja transwestytę w szaliku i winem w środku lata z ciułała na smyczy.[Polonia w Świecie] W jaki sposób szukałeś informacji o pierwszej pracy? Skąd wiedziałeś, że zaproponowane wynagrodzenie wystarczy na życie?

O firmie dowiedziałem się drogą pantoflową. Znałem pracowników firmy wcześniej. Z ich opinii wiedziałem jak traktują ludzi i czy wypłata jest na czas. To co mnie spotkało na miejscu nie odbiegało daleko od zapowiedzi. Byłem zadowolony głównie dzięki temu, że mimo nie wielkich zarobków, nie musiałem wydawać na mieszkanie rachunki czy auto a w kieszeni zostawało sporo żeby odczuć różnice między starym życiem a nowym. Poziom niemal od razu się podniósł. Przestałem patrzeć w sklepie na ceny i mogłem sobie pozwolić na więcej niż kiedykolwiek w Polsce. Po 3 miesiącach obiecywałem sobie że jeszcze tylko jeden wyjazd i starczy. Nigdy nie starczy.

[Polonia w Świecie] Czym się obecnie zajmujesz?

Obecnie skupiam się na tworzeniu kontentu wideo do internetu. Chciałbym w niedalekim czasie zająć się tym profesjonalnie. Tworzę kanał na YouTube, który jest moim poligonem szkoleniowym a przy okazji nawiązuje nowe kontakty z rodakami z okolic. Staram się pomagać nowo przyjezdnym i chce stworzyć serie poradników w formie wideo oraz raz w tygodniu robię przegląd najważniejszych informacji dotyczących Francji. Chce jak najszybciej uwolnić swój kreatywny potencjał i zacząć żyć z tego co lubię robić. Z mniej ważnych rzeczy jestem operatorem maszyn budowlanych.

[Polonia w Świecie] Jak cenowo wygląda życie w miejscu Twojego zamieszkania? Koszt wynajmu / kupna mieszkania? Na co możesz sobie pozwolić z obecnym wynagrodzeniem?

Obecnie co miesiąc wszystkie rachunki pochłaniają około 700 euro, to jest prawie pół wypłaty. Mam za to prawie 100 m2 mieszkanie i media. Raz w roku mam dopłaty lub zwroty oraz podatek do zapłacenia od wynajmu. Żyjemy normalnie bez przesadnego oszczędzania w trojkę. Ja, moja żona i syn. Z jednej wypłaty żyjemy spokojnie, kupujemy raz w tygodniu zakupy na około 100-150 euro a reszta idzie na weekendowe wycieczki czy hobby. Nie kupiliśmy mieszkania na kredyt ponieważ nie wiemy czy będziemy chcieli tu mieszkać na stałe a nasz czynsz i tak jest bardzo tani w porównaniu do średniej z regionu. Normalnie za mieszkanie z 3 pokojami na Prowansji trzeba oddać od 550 do 1000 euro. A gdybyśmy chcieli mieć na własność to potrzeba minimum 80 tys. Zaczniemy coś oszczędzać, gdy moją żona wróci do pracy. Albo więcej wydawać 🙂

[Polonia w Świecie] Utrzymujesz kontakt z Polakami mieszkającymi w Twojej lokalizacji? Jeśli tak, proszę opowiedz, jak wygląda życie Polonii w miejscu, gdzie mieszkasz.

Oooo tak … jestem ekstrawertykiem i staram się nawiązywać nowe kontakty. Miałem okazje trafić już na każdy sort polaka zarówno typowego Janusza, Sebe czy Grażynkę co zawsze chce gadać z kierownikiem sklepu, ale i na prawdę ogarniętych. Większość rodaków pracuje w budownictwie lub rolnictwie.
Kobiety to najczęściej sprzątaczki lub pracownice hotelu czasem się trafi ktoś z lepszą fuchą. Niestety wielu pomimo długiego stażu nadal sobie nie radzi z asymilacją. Wiele osób mieszkających tu od lat, nadal potrzebuje pomocy w urzędach czy u lekarza. Stąd też był pomysł żeby uruchomić internetowy poradnik na YT właśnie dla takich ludzi. Są ludzie ustawieni, otwarci na świat, ale i też trafi się złodziej czy recydywista, który zapomniał odsiedzieć swój wyrok. Co mnie bardzo ciekawi większość ludzi raczej się z tym nie ukrywa i sami zdradzają powody swojego wyjazdu za granice, lub raczej braku możliwości powrotu do kraju. Być może to dlatego, że Ja budzę takie zaufanie.[Polonia w Świecie] Jak często odwiedzasz Polskę i jakim środkiem transportu? Jaki jest przybliżony koszt podróży dla jednej osoby w 2 strony?

Organizujemy sobie wypady do Polski około 2 razy w roku, czasem udawało się tylko raz. Jeśli uda się upolować samolot miedzy świętami i wakacjami, za podróż dla jednej osoby wypada z kieszeni około 100 euro. Gdy pakujemy się w naszego gruz-a w dieslu jedziemy nie raz 20h, a z dymem uchodzi koło 600 euro. Wtedy trzeba pamiętać, żeby z powrotem zabrać jak najwięcej srajtaśmy i wody gazowanej hehe, a tak na serio znam typa, który oprócz puszek woził nawet ziemniaki i srajte. Na przyszły rok planujemy jednak więcej wycieczek autem, chcemy po drodze zwiedzić kilka miejsc i może pokażemy je na Vlogu. Raczej na pewno.

[Polonia w Świecie] Tęsknisz za Polską?

Tęsknie za ludźmi nie koniecznie za miejscem. Brakuje mi najbliższej rodziny, lecz klimat bardziej mi odpowiada na południu Francji. Jest sporo cieplej, ludzie bardziej zadowoleni z życia. Mam dobry punkt wypadowy na wakacje, nad morze 45 minut, do Włoch 300 km a do Hiszpanii 400.
W najgorszym wypadku jak zatęsknię na lotnisko mam 45 minut. Myśl, że gdybym był ustawiony finansowo, to lato spędzał bym w Polsce ale zimę we Francji lub gdzieś indziej.

[Polonia w Świecie] Czy rozważasz powrót do Polski? Jeśli tak to co musiałoby się zmienić?

Myślę że jest taka możliwość. Jeśli kiedyś dostrzegę szanse życia w Polsce na tym samym poziomie wśród miłych ludzi i pomysłem na przyszłości to kupie dom i wrócę. Lecz dziś jeszcze tego nie widzę. Nie namawiam nikogo na wyjazd, ani nikogo do powrotu, lecz warunki życia na zachodzie nadal daleko odbiegają od polskich. Zaczynając od służby zdrowia czy systemu pomocy obywatelowi w ciężkich sytuacjach aż po możliwości rozwoju i swobody. Lecz zawsze pamiętam, że to jednak nie jest mój kraj i jeśli zmieni się na gorsze lub przestane być akceptowany wrócę do siebie, gdzie nie mam nic prócz bliskich.

[Polonia w Świecie] Jaka kwota miesięcznego wynagrodzenia skłoniłaby Cię do powrotu do Polski?

Myślę, że około 7000 zł. Netto. Gdyby moja druga połówka dostała choć 4000, może przymknęli byśmy oko na gorsze warunki pogodowe. Największy problem jest w tym, że nie wiem gdzie chciałbym mieszkać w Polsce. Płock śmierdzi orlenem. A połowa ludzi kiedyś umrze tam na raka płuc. Chciałbym mieć dom nad jeziorem blisko lasu, najlepiej niedaleko morza i gór. Może być ciężko… Dobrze że za marzenia nie karzą. Obecnie w góry mam 3 godziny jazdy nad morze już wiecie.

[Polonia w Świecie] Co doradziłbyś ludziom chcącym przeprowadzić się do kraju, w którym obecnie mieszkasz?

Przyjedź się przekonaj sam. Ale zostaw sobie furtkę awaryjną. Raz już pomagałem bezdomnemu polakowi. Mimo że jesteśmy w europie to jednak trochę inny kraj. Dla wielu zbyt laicki, lewacki a język to katastrofa. Jak nie zamierzasz się go uczyć, lepiej poszukaj szczęścia gdzie indziej. A na wakacje znowu zbyt drogi, w tym wypadku lepiej wypada Hiszpania.

Polonia w Świecie dziękuje za poświęcony czas!

Zapraszamy do odwiedzenia kanału Łukasza na Youtube – https://www.youtube.com/c/Jaemigrant

oraz na facebooka – https://www.facebook.com/LHajnowski/

 

Zainteresował Cię materiał? 
Chcesz wiedzieć jak żyje się naszym rodakom w innych krajach na świecie?
Tutaj znajdziesz wszystkie wywiady które posiadamy na stronie – LINK

Interesuje Cię pewien kontynent? Link poniżej:
Europa 
Ameryka Południowa
Ameryka Północna
Azja
Australia i Oceania
AfrykaCzytelniku !
Żyjesz za granicą Polski ?
Chcesz podzielić się z nami Twoją historią ?  
Serdecznie zapraszamy !
Link do formularza kontaktowego znajduje się tutaj
https://poloniawswiecie.pl/twojahistoria/

 

Islandia; Reykjavik, "Przyjeżdżający tu ludzie myślą, że ten kraj to istne Eldorado bo obejrzeli jeden program na Youtubie" - Olga
Anglia; Derby, "Kocham i Polskę i Anglię ale moja praca , przyjaciele i główny ośrodek życia znajduje się już bardziej za granicą" - Ewelina
menu

Klikając przycisk „Subskrybuj” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas wiadomości e-mail i powiadomień o najnowszych wywiadach dostępnych na poloniawswiecie.pl