Hiszpana; Palma de Mallorca , „Ludzie pochodzący z wyspy głównie trzymają się miedzy swoimi” – Magdalena

Polonia w Świecie zaprasza do poznania historii naszej rodaczki która znalazła swoje nowe miejsce do życia w Hiszpanii. Zaczynamy …


Imię i Nazwisko: Magdalena Pruszynska

Wiek: 41 lat

Rodzinna miejscowość: Pruszanka Stara / woj. podlaskie

Miejsce i kraj obecnego zamieszkania: Palma de Mallorca, Hiszpania

Druga połowa Polka/Polak/obcokrajowiec:
obcokrajowiec[Polonia w Świecie] Jak długo przebywasz za granicą Polski? Dlaczego wyjechałaś?

Najpierw na studia do Niemiec (1997-2006) a potem w poszukiwaniu lepszej jakości życia do Hiszpanii (2007-2019). Rok 2006/ 2007 był rokiem przygód (Londyn, Barcelona, Kreta, Malta).

[Polonia w Świecie] Opowiedz o swoich początkach za granicą, wyzwaniach i problemach.

Początki były dość trudne. W 1997 miałam zaledwie niespełna 20 lat i byłam lekko przestraszona moim przedsięwzięciem.
Moim pierwszym przystankiem było miasto Braunschweig w Niemczech gdzie mieszkałam u niemieckiej młodej rodziny i zajmowałam się ich dziećmi. Jednocześnie chodziłam na wieczorny kurs niemieckiego.
To był taki zorganizowany przez Caritas wyjazd / program Aupair.
Po ponad roku bycia u tej rodziny zapisałam się na studia w Niemczech. Cały ten proces (teraz z perspektywy czasu nie był łatwy).
Przez pól roku / 1 semestr uczyliśmy się tylko i wyłącznie języka niemieckiego aby zostać dopuszczonym do zajęć. Po zdaniu oficjalnego egzaminu językowego (DSH-Deutsch für Hochstudiengang) i po przejściu procedury przyjęcia na studia zaczęła się przygoda na uczelni.

A tak w ogóle to nie mieliśmy rozmawiać o Niemczech tylko o Hiszpanii a w szczególności o Majorce.

Przyjechałam na wyspę dokładnie 12 lat temu 10 lutego 2007 roku.
14 lutego był moim pierwszym dniem w pracy w firmie turystycznej TUI España. Dlatego ze, studiowałam ekonomie turystyki w Niemczech było mi łatwo dostać się do tej firmy.
TUI jest bardzo silnym turoperadorem na rynku niemieckim.
Moimi pierwszymi klientami były grupy seniorów niemieckich a z czasem również grupy z TUI Poland.
Zakresem mojej pracy było przygotowanie tym grupom całej infrastruktury tu na miejscu. Zapewnienie hotelu, przewodnika, wycieczek oraz transferów.

[Polonia w Świecie] Opowiedz nam o społeczeństwie w miejscu Twojego zamieszkania. Co na początku było dla Ciebie czymś nowym? Specyficzne zachowania? Tradycje lokalnej społeczności?

Mieszkam od przyjazdu w stolicy naszej wyspy Palma de Mallorca. Na początek wynajęłam pokój u kolegi z pracy. Mieszkaliśmy we trojkę 2 Hiszpanów i ja. Dzięki nim moja znajomość języka poprawiła się w ciągu pierwszych 3 miesięcy.
Latem 2007 byłam już jednym z członków naszej paczki, która trzyma się do dziś. Zadziwiające jest to ze w naszej grupie nie ma wyspiarzy. Majorkinczykow.
Ludzie pochodzący z wyspy głównie trzymają się miedzy swoimi i nie chcą zadawać się z “Foresters” czyli takimi jak my (z poza granic).
Przez 12 lat nie udało mi się zawrzeć jakiejś głębszej przyjaźni z tubylcami. Chociaż mam z nimi dużo do czynienia w pracy.

Lokalsi (Majorkinczycy przez nas zwani wyspiarze) są nacjonalistami i katolikami, chociaż duch latynoskiego imprezowicza tez ich nie opuszcza.
Mają swoje lokalne imprezy (świętego Sebastiana 20.1. – Patrona Palmy) w tym dniu centrum Palmy zamienia się w wielki festyn. Grile ustawiane na każdym rogu, sceny i artyści na skwerkach i placykach. Tejże nocy Palma nie zasypia.
Po za tym świętują wiele dni związanych z gospodarka i uprawą na polach. Jak na przykład ubicie świni i jej przerób na typowe smakołyki, takie jak Sobrasada.
Ten event odbywa się w gronie sąsiadów i przyjaciół. Wszyscy zakasują rękawy do pomocy a potem razem świętują przy winie i zajadają się swoimi przysmakami.

[Polonia w Świecie] W jaki sposób szukałaś informacji o pierwszej pracy? Skąd wiedziałaś , że zaproponowane wynagrodzenie wystarczy na życie?

Miałam na tyle szczęścia, ze przyjechałam na Majorkę już do pewnej pracy.
TUI España 12 lat temu zaoferowała mi wypłatę (sueldo básico) około tysiąc euro na miesiąc. Biorąc pod uwagę, że wymagano ode mnie wiedzy językowej (niemiecki, hiszpański, angielski i polski) i pełnej dyspozycji czasowej to była bardzo mała stawka. Wtedy tego jeszcze nie wiedziałam i byłam szczęśliwa że mogę zacząć prace w dużej korporacji.

[Polonia w Świecie] Czym się obecnie zajmujesz?

Obecnie (od ponad 10 lat) pracuje w agencji eventowej. To jest moja druga z kolei praca. Tak mi się spodobała że względu na atmosferę w biurze i rodzaj imprez które organizujemy że zostałam udziałowcem tejże firmy.

[Polonia w Świecie] Jak cenowo wygląda życie w miejscu Twojego zamieszkania? Koszt wynajmu / kupna mieszkania? Na co możesz sobie pozwolić z obecnym wynagrodzeniem?

Palma de Mallorca jest dość drogim miastem. Jest ono bardzo turystyczne i fakt ze od paru lat ludzie wynajmują swoje prywatne mieszkania czy też pokoje dla turystów tylko to pogorszył. Czynsz jest bardzo wysoki, gdyż podaż jest niższa niż popyt na mieszkania.
Na dzień dzisiejszy trzeba zapłacić za normalne mieszkanie około 800 – 1200 euro za miesiąc. A jeśli chodzi o kupno to cenny od 3-4 lat ciągle wzrastają.
Trzeba wziąć pod uwagę że jest tu wielu inwestorów zagranicznych (Niemcy, Szwedzi, Anglicy). Oni nie maja problemow z wypłacalnością. Natomiast my mieszkający tutaj potrzebujemy kredyt I 20 % gotówki (wartości mieszkania) aby w ogóle zacząć myśleć o kupnie.

Z mojego wynagrodzenia mogę sobie praktycznie pozwolić na wszystko. Wyjście na kolacje, kino, podróże w odległe kraje etc..samochód.
Fakt że jestem sama tez pomaga w tym że wydaje tylko na siebie i własne „widzi mi się”.

[Polonia w Świecie] Utrzymujesz kontakt z Polakami mieszkającymi w Twojej lokalizacji? Jeśli tak, proszę opowiedz, jak wygląda życie Polonii w miejscu, gdzie mieszkasz.

Niestety nie znam zbyt wielu Polaków. Mam kilku wiernych przyjaciół pochodzenia polskiego, ale nikt z nas nie jest aktywny w życiu Polonii na Majorce. Wymieniamy się często filmami i książkami z ojczyzny aby pozostać poinformowanymi. Wieczorami przy winie debatujemy o sytuacji politycznej w ojczyźnie.

[Polonia w Świecie] Jak często odwiedzasz Polskę i jakim środkiem transportu? Jaki jest przybliżony koszt podróży dla jednej osoby w 2 strony?

W Polsce bywam co najmniej jeden raz w roku. Zazwyczaj latem.
Od 4 lat jest bezpośrednie połączenie lotnicze miedzy Palma a Warszawa Modlin, co bardzo ułatwia przemieszczanie się.
Koszt (80,00 – 150, 00 Eur w obie strony)

[Polonia w Świecie] Tęsknisz za Polską?

Tęsknię za rodziną a do kraju czuje raczej sentyment niż tęsknotę.
Często wspominam lata 80 / 90.

[Polonia w Świecie] Czy rozważasz powrót do Polski? Jeśli tak to co musiałoby się zmienić?

Nie rozważam tej opcji. Moje życie jest tutaj na wyspie.

[Polonia w Świecie] Jaka kwota miesięcznego wynagrodzenia skłoniłaby Cię do powrotu do Polski?

To nie jest kwestia pieniędzy. Jakość życia (słońce, plaże, góry) i wolność którą mogę tu mieć nie dadzą się wynagrodzić pieniężnie.

[Polonia w Świecie] Co doradziłabyś ludziom chcącym przeprowadzić się do kraju, w którym obecnie mieszkasz?

Ci, którzy zdecydują się na przyjazd na Majorkę, aby tu zamieszkać powinni być uzbrojeni w cierpliwość i znać chociaż podstawy języka hiszpańskiego.
Tutejsza biurokracja jest bardzo powolna. Do tego przydaliby się kapitał startowy i parę kontaktów lokalnych aby załapać się do pracy.
W sezonie letnim jest tu wiele możliwości. Jest wiele hoteli, restauracji etc.. które poszukują rąk do pracy. Znajomość języków (dodatkowo niemiecki / angielski) to fundament..

Po za tym Majorka jest rajem w Europie. Tu żyje się jakościowo ….

Polonia w Świecie dziękuje za poświęcony czas!

Zainteresował Cię materiał? 
Chcesz wiedzieć jak żyje się naszym rodakom w innych krajach na świecie?
Tutaj znajdziesz wszystkie wywiady które posiadamy na stronie – LINK

Interesuje Cię pewien kontynent? Link poniżej:
Europa 
Ameryka Południowa
Ameryka Północna
Azja
Australia i Oceania
AfrykaCzytelniku !
Żyjesz za granicą Polski ?
Chcesz podzielić się z nami Twoją historią ?  
Serdecznie zapraszamy !
Link do formularza kontaktowego znajduje się tutaj
https://poloniawswiecie.pl/twojahistoria/
Irlandia; Dunleer, "Ten kraj mimo depresyjnej pogody ma wiele do zaoferowania" - Weronika
Islandia; Reykjavik, "Przyjeżdżający tu ludzie myślą, że ten kraj to istne Eldorado bo obejrzeli jeden program na Youtubie" - Olga
menu

Klikając przycisk „Subskrybuj” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas wiadomości e-mail i powiadomień o najnowszych wywiadach dostępnych na poloniawswiecie.pl