Hiszpania; Barcelona, „Barcelona jest miastem multi – kulti” – Monika

Polonia w Świecie zaprasza do poznania historii naszej rodaczki która znalazła swoje nowe miejsce do życia w Hiszpanii. Zaczynamy …

Imię Nazwisko: Monika

Wiek: 28 lat

Miejsce i kraj obecnego zamieszkania: Barcelona, Hiszpania

 


[Polonia w Świecie] Jak długo przebywasz za granicą Polski? Dlaczego wyjechałaś?

Około 3 lat. Początkowo typowa historia, poznałam mężczyznę, gdy związek się skończył wróciłam do kraju ale po niedługim czasie dostałam dobra propozycje pracy wiec przeprowadziłam się ponownie do Hiszpanii.


[Polonia w Świecie] Opowiedz o swoich początkach za granicą, wyzwaniach i problemach.

Nie znając języka zawsze to jest chyba głównym wyzwaniem. Dużo rozwiązań instytucjonalnych jest innych, trzeba się zaznajomić.

[Polonia w Świecie] Opowiedz nam o społeczeństwie w miejscu Twojego zamieszkania. Co na początku było dla Ciebie czymś nowym? Specyficzne zachowania? Tradycje lokalnej społeczności?

Barcelona jest miastem multi – kulti. Z jednej strony jest to zawsze czymś ciekawym, jest to duża różnica w porównaniu to homogenicznego społeczeństwa w Polsce. Ze względu na dużą różnorodność również społeczne zachowania są różne. Trzeba jednak przyznać, ze miejscowi są dość zamknięci w swoim środowisku i nie dopuszczają łatwo ludzi z zewnątrz, także przyjezdni zwykle trzymają się w swoim gronie (ludzie spoza Katalonii, dla miejscowych nawet Hiszpanie z innej części kraju są tymi obcymi).
Co do tradycji to Hiszpanie są ludźmi lubiącymi się bawić i przyjemnie spędzać czas, także mieszkając tu można liczyć na dużą liczbę fiest i lokalnych imprez.

[Polonia w Świecie] W jaki sposób szukałaś informacji o pierwszej pracy? Skąd wiedział , że zaproponowane wynagrodzenie wystarczy na życie?

Pracy szukałam w internecie, na odpowiedniku naszego serwisu pracuj.pl. Miałam tu znajomości także wynagrodzenie skonsultowałam.


[Polonia w Świecie] Czym się obecnie zajmujesz?

Pracuje dla międzynarodowej firmy konsultingowej w projekcie zajmującym się planowaniem transportów.

[Polonia w Świecie] Jak cenowo wygląda życie w miejscu Twojego zamieszkania? Koszt wynajmu/kupna mieszkania?Na co możesz sobie pozwolić z obecnym wynagrodzeniem?

Niestety Barcelona przyciąga dużo ludzi a powierzchnie ma mocno ograniczoną, stad też mieszkania są drogie. Dużo osób z dobrym zatrudnieniem nie jest w stanie pozwolić sobie na wynajęcie własnego mieszkania będąc singlem. W przypadku 2 pracujących osób można sobie coś wynająć. Jedzenie i wyjścia do knajp są tutaj zależne od zarobków (porównując z standardami w Polsce) także to nie stanowi zwykle problemu. Można godnie żyć nie licząc każdej monety i odkładać nawet pieniądze.

[Polonia w Świecie] Utrzymujesz kontakt z Polakami mieszkającymi w Twojej lokalizacji? Jeśli tak, proszę opowiedz, jak wygląda życie Polonii w miejscu, gdzie mieszkasz.

Jest stosunkowo sporo Polaków. Osobiście przyjaźnie się tu z jednym. Aczkolwiek wiem, ze niedawno została otworzona Polska biblioteka i oni często organizują spotkania dla naszych rodaków. Ostatnio organizowali WOSP. Są też 2 polskie przedszkola i kościół. Mimo wszystko wydaje mi się, że Polacy nie skupiają się tu wyłącznie we własnych grupach a wtapiają w międzynarodową społeczność.

[Polonia w Świecie] Jak często odwiedzasz Polskę i jakim środkiem transportu? Jaki jest przybliżony koszt podróży dla jednej osoby w 2 strony?

Mniej więcej 2 razy w roku. Zawsze lecę samolotem, zależnie od sezonu ale około 100 euro.

[Polonia w Świecie] Tęsknisz za Polską?

Tak. Jednak kiedy jestem w Polsce tęsknie tez za słoneczną Hiszpanią.
Tęsknie za rodziną i znajomymi, którzy tam mieszkają.

[Polonia w Świecie] Czy rozważasz powrót do Polski? Jeśli tak to co musiałoby się zmienić?

Rozważam. Zycie na obczyźnie nie zawsze jest łatwe. Nie ma takiej stabilizacji ani pewności. Ciężej ułożyć sobie życie rodzinne.
Chciałabym zęby zmieniła się sytuacja polityczna w kraju oraz sytuacja finansowa przeciętnego Polaka (bynajmniej nie za sprawa 500+ i tego typu podobnych programów), tak aby było ludzi stać na godne życie pracując. Dodatkowo aby zwiększyła się otwartości ludzi oraz… klimat na przyjaźniejszy.

[Polonia w Świecie] Jaka kwota miesięcznego wynagrodzenia skłoniłaby Cię do powrotu do Polski?

Podobne albo nieco niższe wynagrodzenie do obecnego.

[Polonia w Świecie] Co doradziłabyś ludziom chcącym przeprowadzić się do kraju, w którym obecnie mieszkasz?

Żeby się zorientowali jak faktycznie wygląda sytuacja rynku pracy zanim spontanicznie zdecydują, że chcą jechać aby w stronę słońca. Język to podstawa, z angielskim można znaleźć prace (także poza turystyka) ale nie ma dużej możliwości zmian później.

Polonia w Świecie dziękuje za poświęcony czas!


Zainteresował Cię materiał? 
Chcesz wiedzieć jak żyje się naszym rodakom w innych krajach na świecie?
Tutaj znajdziesz wszystkie wywiady które posiadamy na stronie – LINK

Interesuje Cię pewien kontynent? Link poniżej:
Europa 
Ameryka Południowa
Ameryka Północna
Azja
Australia i Oceania
AfrykaCzytelniku !
Żyjesz za granicą Polski ?
Chcesz podzielić się z nami Twoją historią ?  
Serdecznie zapraszamy !
Link do formularza kontaktowego znajduje się tutaj
https://poloniawswiecie.pl/twojahistoria/

 
Holandia; Amsterdam, "ludzie są bardzo otwarci na mieszankę kultur" - Agata
Portugalia; Coimbra, "jako imigrant na obcej ziemi próbowałam zmieniać wszystko i wszystkich" - Karolina
menu

Klikając przycisk „Subskrybuj” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas wiadomości e-mail i powiadomień o najnowszych wywiadach dostępnych na poloniawswiecie.pl