Islandia; Reykjavik, „Przyjeżdżający tu ludzie myślą, że ten kraj to istne Eldorado bo obejrzeli jeden program na Youtubie” – Olga

Polonia w Świecie zaprasza do poznania historii naszej rodaczki która znalazła swoje nowe miejsce do życia w Islandii. Zaczynamy …

Imię Nazwisko: Olga

Wiek: 33 lata

Miejsce i kraj obecnego zamieszkania: Reykjavík, Islandia

Druga połowa Polka/Polak/obcokrajowiec: Polak

 
[Polonia w Świecie] Jak długo przebywasz za granicą Polski? Dlaczego wyjechałaś?

Za granicą mieszkam od ponad 13 lat. Islandia jest pierwszym i jedynym krajem mojej emigracji. Wyjechałam zaraz po maturze, na rok. Wyjazd roczny jednak się przedłużył.
Pierwszy przyjechał tu mój brat, który później wspierał mnie w szukaniu mieszkania, pracy i pomógł się zadomowić. Dziś mieszka tu cała moja rodzina, rodzice i bracia z rodzinami.

[Polonia w Świecie] Opowiedz o swoich początkach za granicą, wyzwaniach i problemach.

Nie pamiętam za bardzo początkowych trudności. We wszystkim wspierał mnie mój brat i bratowa. Jedyną poważną trudnością był język. Nie mówiłam za dużo po angielsku, a już tym bardziej po islandzku co bardzo utrudniało integrację.
Jednak starałam się szybko to zmienić i dzisiaj już jestem samodzielna i swobodnie porozumiewam się w języku islandzkim.

[Polonia w Świecie] Opowiedz nam o społeczeństwie w miejscu Twojego zamieszkania. Co na początku było dla Ciebie czymś nowym? Specyficzne zachowania? Tradycje lokalnej społeczności?

Islandczycy są to dość otwarci i towarzyscy ludzie, jednak bardzo ciężko dostać się w ich bliskie kręgi. W moim odczuciu najbardziej można się zbliżyć z nimi poprzez wspólne aktywności (kręgi zainteresowań, hobby, znajomych, pracę).
Nowe dla mnie było swobodne podejście do życia. Dziwiły dzieci boso biegające po śniegu, tempo pracy, rodziny patchworkowe, basen na świeżym powietrzu zimą, kąpiel nago w szatniach na basenie, woda z kranu, brak alkoholu w regularnych sklepach, poziomy deszcz itd.
Dziś już nic nie dziwi. Do wszystkiego przywykłam.

[Polonia w Świecie] W jaki sposób szukałaś informacji o pierwszej pracy? Skąd wiedziałaś , że zaproponowane wynagrodzenie wystarczy na życie?

Pierwszą pracę pomógł mi znaleźć brat. Mieszkałam z rodzicami więc nie potrzebowałam dużo, chciałam po prostu się gdzieś zaczepić i rozeznać, tym bardziej, że przyjechałam tylko na rok.
Zawierzyłam bratu i rozpoczęłam pracę w pierwszej firmie do której dotarliśmy. Pracowałam tam ponad 8 lat.


[Polonia w Świecie] Czym się obecnie zajmujesz?

Obecnie pracuję jako kadrowa w firmie hydraulicznej.
Poza pracą zajmuję się pisaniem bloga Polka na Islandii (www.facebook.com/popolskunaislandii/), w którym spisuję moje przemyślenia, doświadczenia oraz dzielę się zdobytą przez lata wiedzą odnośnie życia na wyspie. Poza tym działam wolontaryjnie na wielu płaszczyznach.
Nie znam nudy i wiecznie brakuje mi czasu na kolejne aktywności.

[Polonia w Świecie] Jak cenowo wygląda życie w miejscu Twojego zamieszkania? Koszt wynajmu/kupna mieszkania?Na co możesz sobie pozwolić z obecnym wynagrodzeniem?

Reykjavik i okręg metropolitarny w którym mieszkam od początku jest najdroższy na wyspie. Ceny w sklepach rosną z roku na rok. W ostatnich latach ceny mieszkań bardzo wzrosły, ale na szczęście zarobki też szybują w górę, mimo, że nie jest to proporcjonalny wzrost. Za najniższą krajową ciężko się utrzymać, jednak w dwie osoby z dobrą pensją, można sobie pozwolić już na godne warunki mieszkaniowe, samochód i wyjazdy nawet kilka razy w roku.

[Polonia w Świecie] Utrzymujesz kontakt z Polakami mieszkającymi w Twojej lokalizacji? Jeśli tak, proszę opowiedz, jak wygląda życie Polonii w miejscu, gdzie mieszkasz.

Pracuję z Polakami i utrzymuję kontakt z wieloma rodakami. Różnorodność Polaków zamieszkujących ten kraj nie wpisuje się w żadne stereotypy i nie ma też jednego zdania które może opisać życie ich wszystkich.
Niektórzy mieszkają w hotelach robotniczych i mają rodziny w Polsce. Pracują, oglądają polską telewizję i piją piwo z polskiego sklepu. Tworzą swoje polskie getta, nie uczą się języka i nie wychodzą ze swojej strefy komfortu.
Inni zaś zakładają tutaj rodziny, otwierają firmy i nie mają nawet polskich przyjaciół. Postami na blogu staram się pomóc tym ludziom poznać lepiej kraj ich zamieszkania.

[Polonia w Świecie] Jak często odwiedzasz Polskę i jakim środkiem transportu? Jaki jest przybliżony koszt podróży dla jednej osoby w 2 strony?

Polskę odwiedzam kilka razy w roku. Zdarzają się nawet szybkie wypady na weekend, także ciężko to określić.
Z tanich biletów na polskie lotniska korzystam bez ograniczeń. Ceny wahają się od 200 do nawet 4000 złotych w szczycie.

[Polonia w Świecie] Tęsknisz za Polską?

Tak i nie. Nie tęsknię za krajem samym w sobie. Tęsknię za beztroską z jaką kojarzy mi się Polska.
Tęsknię za osobami, które chciałabym mieć obok siebie codziennie.
Tęsknię za mieszkaniem w kraju mojego urodzenia i miejscami ze wspomnień.

[Polonia w Świecie] Czy rozważasz powrót do Polski? Jeśli tak to co musiałoby się zmienić?

Nie wyobrażam sobie powrotu do Polski. Nie wiem co musiałoby się zmienić, żebym chciała wrócić. Ludzie? Biurokracja? Płaca? Pogoda? (źle znoszę upały) Nie wracam do domu, bo już w nim jestem.

[Polonia w Świecie] Jaka kwota miesięcznego wynagrodzenia skłoniłaby Cię do powrotu do Polski?

Szczęście nie ma ceny

[Polonia w Świecie] Co doradziłabyś ludziom chcącym przeprowadzić się do kraju, w którym obecnie mieszkasz?

Wyjedź do brata, przyjaciółki, znajomego. Zahacz się w bezpiecznej przystani. Nie jedź w ciemno bo nawet w jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie może Cię spotkać coś złego. Trzeba być otwartym, ale zapobiegawczym. Nie słuchaj historii ludzi. Niestety niektóre opowieści o cudownym życiu na wyspie są wyssane z palca. Przyjeżdżający tu ludzie myślą, że ten kraj to istne Eldorado bo obejrzeli jeden program na Youtubie.

Polonia w Świecie dziękuje za poświęcony czas!

Zapraszamy do śledzenia fanpagu Olgi na Facebooku  –
www.facebook.com/popolskunaislandii/

Zainteresował Cię materiał? 
Chcesz wiedzieć jak żyje się naszym rodakom w innych krajach na świecie?
Tutaj znajdziesz wszystkie wywiady które posiadamy na stronie – LINK

Interesuje Cię pewien kontynent? Link poniżej:
Europa 
Ameryka Południowa
Ameryka Północna
Azja
Australia i Oceania
AfrykaCzytelniku !
Żyjesz za granicą Polski ?
Chcesz podzielić się z nami Twoją historią ?  
Serdecznie zapraszamy !
Link do formularza kontaktowego znajduje się tutaj
https://poloniawswiecie.pl/twojahistoria/

 

Zapraszamy do śledzenia fanpagu Olgi na Facebooku  –
www.facebook.com/popolskunaislandii/Hiszpana; Palma de Mallorca , "Ludzie pochodzący z wyspy głównie trzymają się miedzy swoimi" - Magdalena
Francja; "na ulicach można spotkać białego arabskiego geja transwestytę w szaliku i winem w środku lata z ciułała na smyczy" - Łukasz
menu

Klikając przycisk „Subskrybuj” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas wiadomości e-mail i powiadomień o najnowszych wywiadach dostępnych na poloniawswiecie.pl