USA; Chicago, „w Polsce mają bardzo błędne myślenie na temat USA” – Hubert

Polonia w Świecie zaprasza do poznania historii naszego rodaka który znalazł swoje nowe miejsce do życia w USA. Zaczynamy …

Imię Nazwisko: Hubert

Wiek: 26 Lat

Miejsce i kraj obecnego zamieszkania: Franklin Park IL. (Suburbs Chicago)

Stan cywilny: Kawaler


[Polonia w Świecie] Jak długo przebywasz za granicą Polski? Dlaczego wyjechałeś?

Prawie 4 lata, wyjechałem w celu poznania bliżej swojego ojca z którym miałem kontakt jedynie telefoniczny od 9 roku życia.

[Polonia w Świecie] Opowiedz o swoich początkach za granicą, wyzwaniach i problemach.

Zasadniczo to problem był tylko taki ze nie miałem żadnych znajomych czy kolegów. Ale jestem otwartą osobą i szybko zapoznałem zupełnie nowych ludzi. Niektórzy okazali się źli a niektórzy są do dzisiaj moimi przyjaciółmi. Nie miałem żadnych wyzwań które uznałbym za wyzwanie. Ze wszystkim sobie poradziłem a problemy to ma każdy niezależnie w jakim kraju się znajduje.


[Polonia w Świecie] Opowiedz nam o społeczeństwie w miejscu Twojego zamieszkania. Co na początku było dla Ciebie czymś nowym? Specyficzne zachowania? Tradycje lokalnej społeczności?

Specyficzne dla mnie było to w jaki sposób ludzie tutaj imprezują i jak wyglądają imprezy wśród ludzi … jednym słowem … sztywno. Wydaje mi się ze większość społeczeństwa chce ale nie umie dobrze się bawić i to wszystko wygląda bardzo sztucznie. Tradycje raczej są normalne z Polski ale wielu Polaków obchodzi święta i tradycje również Amerykańskie.Jak każdy Amerykanin robi się święto dziękczynienia i w każdym Polskim domu w USA je się Indyka i zaprasza znajomych i rodzinę na spotkanie tak jak to robią Amerykanie. Halloween i reszta dupereli też.


[Polonia w Świecie] W jaki sposób szukałeś informacji o pierwszej pracy? Skąd wiedziałeśś , że zaproponowane wynagrodzenie wystarczy na życie?

Pierwszy raz pracowałem z ojcem więc nie martwiłem się o pracę.Obecnie jeśli nie masz pracy to wygląda to tak że szukasz jej na portalu Dziennik Związkowy lub kupujesz gazetę o tej samej nazwie i szuka się pracy w ogłoszeniach. Jest tez fb I Polskie grupy oraz dzwonisz po znajomych i mówi się ze potrzebujesz prace,zawsze ktoś da namiar na jakaś praca się znajdzie. Wynagrodzenie minimalne pozwala na minimum egzystencji czyli tanie mieszkanie,tanie ciuchy,tanie jedzenie,tani samochód ale mimo wszystko wystarcza.Jeśli nabierasz doświadczenia w danym fachu Twoje zarobki Idą do góry czyli automatycznie jakość życia.


[Polonia w Świecie] Czym się obecnie zajmujesz?

Pracuje na „kontraktorce” (budowa remonty) jako malarz lub buduje szkielety domów. Tutaj każdy pracujący na budowie lub wykończeniach jest od czegoś konkretnego a nie od wszystkiego. Możesz umieć wiele rzeczy ale np specjalizujesz się tylko w układaniu płytek a malowania możesz się nie dotykać przykładowo.

[Polonia w Świecie] Jak cenowo wygląda życie w miejscu Twojego zamieszkania? Koszt wynajmu / kupna mieszkania?Na co możesz sobie pozwolić z obecnym wynagrodzeniem?

Zarabiam około 700 do 1000$ na tydzień. Stać mnie zęby wynająć mieszkanie dla siebie do około 800-1000$ miesięcznie.
Stać mnie na wakacje ok 2 razy w roku po 2 tygodnie. Jestem w stanie utrzymać samochód (paliwo,ubezpieczenie,ewentualne naprawy).
Również żeby codziennie jeść w barze lecz nie w luksusowej restauracji tylko zwykłej np Polskiej lub po prostu kupuję gotowe jedzenie i nie gotuję. Ale to może dlatego ze czasami więcej wydasz w sklepie na produkty i bawienie się w gotowanie niż kupienie czegoś gotowego bo nie jest to aż tak drogie.


[Polonia w Świecie] Utrzymujesz kontakt z Polakami mieszkającymi w Twojej lokalizacji? Jeśli tak, proszę opowiedz, jak wygląda życie Polonii w miejscu, gdzie mieszkasz.

Oczywiście że utrzymuje kontakt głównie z Polonia. Mam dobrych przyjaciół i fajnych kolegów więc w tygodniu jak jest ochota i czas spotykam się z nimi w domu lub gdziekolwiek indziej. Życie w przyjaźni wygląda tak samo,różnica jest taka że w Polsce wyszedłem przed blok i w zasadzie każdy kolega miał do mnie 5 minut na piechotę a tutaj niestety jest bardzo wielka metropolia, każdy mieszka w innym miejscu i trzeba dojeżdżać,używać do tych celów samochód. Weekend spędzam też z przyjaciółmi robiąc różne rzeczy. Zależy od upodobań i zainteresowań.


[Polonia w Świecie] Jak często odwiedzasz Polskę i jakim środkiem transportu? Jaki jest przybliżony koszt podróży dla jednej osoby w 2 strony?

Niestety nie mogę swobodnie podróżować po całym świecie więc nie mogę odwiedzić swojego kraju i z powrotem wrócić do USA. Jeśli chodzi o koszta to bilet kosztuje ok.800$ w 2 strony plus pieniądze jakie wydasz w Polsce podczas pobytu ale to zależy jakie kto ma potrzeby i jak kto jest rozrzutny.

[Polonia w Świecie] Tęsknisz za Polską?

Tęsknie bardzo nie za samym krajem ale za miejscem w którym się wychowałem oraz za mamą, siostrą i za swoimi przyjaciółmi z Polski z którymi od dziecka się przyjaźniłem. Nie jestem osobą która ma innych kolegów co pol roku. Mam zawsze tych samych do chyba końca życia.


[Polonia w Świecie] Czy rozważasz powrót do Polski? Jeśli tak to co musiałoby się zmienić?

Wróciłbym jeśli miałbym zagwarantowana dobrze płatną pracę lub gdybym wygrał dużo pieniędzy na loterii lecz w innym przypadku raczej nie.

[Polonia w Świecie] Jaka kwota miesięcznego wynagrodzenia skłoniłaby Cię do powrotu do Polski?

Przynajmniej 4 tysiące netto miesięcznie. Czyli brutto ponad 6 przy obecnych podatkach zusie, nfz i reszty dziadostwa.

[Polonia w Świecie] Co doradziłbyś ludziom chcącym przeprowadzić się do kraju, w którym obecnie mieszkasz?

Doradzam otworzyć oczy, nie wierzyć w propagandę amerykańska z tv i internetu. Nie słuchać opowieści o Ameryce od ludzi którzy znają też ją tylko z opowieści. Polacy w Polsce mają bardzo błędne myślenie na temat USA wynikające z propagandy i opowieści wujów Władków co to montowali okna w 1985 przez 2 miesiące podczas odwiedzin u ciotki Shirley. Oprócz tego ludzie którzy ukończyli studia w Polsce i przyjeżdżają do USA myślą że znajdą pracę w zawodzie. Na to moim zdaniem są bardzo małe szanse ludzie nie uznają dyplomu zdobytego nawet na studiach w Polskich renomowanych uczelniach tutaj w USA. Życzę pokory dla świeżaków tutaj. Niestety nie ma nic za darmo a wielu myśli że skoro Chicago jest tak daleko od Polski to „przyjadę w ciemno,na pewno jakiś Polak mi pomoże” niestety nie. Każdy ma swoje życie i obcym ludziom raczej ciężko zaufać i pomoc. Wiec każdy musi przejść przez to samo. Nie od razu ma się znajomych, trzeba o nich zawalczyć. Nic tutaj nie dostaniesz na tacy chyba że masz dobrą rodzinę lub znajomych z Polski już w USA. Jeśli nie i nikogo nie znasz to musisz radzić sobie sam. Nie każdy Amerykanin ma samochód z V8 pod maska-to mit. Wszyscy tutaj jeżdżą zwykłymi samochodami, nie każdy Amerykanin jest bogaty. Przeciętny Amerykanin jest biedniejszy niż Polak nawet w Polsce. To ze ma dom i nowe auto to nie znaczy ze go stać…ma po prostu zabawki za które płacić raty przez 30 lat. Jeżeli Ty masz mercedesa i dom ale w kredycie a ja wynajmuje mieszkanie a samochód mam o wartości 3 tysięcy $ i kolejny tysiąc w portfelu to jestem bogatszy niż Ty mając merca i dom na 30 letnia pożyczkę. Przeciętny Amerykanin jest zadłużony na kilkaset tysięcy i nie ma żadnej gotówki tylko karty za które kupuje jedzenie…też na kredyt bo płaci rachunek kartą kredytowa od banku. Dostaje wypłatę to wypłata pokrywa bieżące kredyty na jedzenie, ciuchy czy inne badziewie i na nowo zadłuża się w następnym miesiącu.

Polonia w Świecie dziękuje za poświęcony czas!


Zainteresował Cię materiał? 
Chcesz wiedzieć jak żyje się naszym rodakom w innych krajach na świecie?
Tutaj znajdziesz wszystkie wywiady które posiadamy na stronie – LINK

Interesuje Cię pewien kontynent? Link poniżej:
Europa 
Ameryka Południowa
Ameryka Północna
Azja
Australia i Oceania
AfrykaCzytelniku !
Żyjesz za granicą Polski ?
Chcesz podzielić się z nami Twoją historią ?  
Serdecznie zapraszamy !
Link do formularza kontaktowego znajduje się tutaj
https://poloniawswiecie.pl/twojahistoria/

 

 

 

Kanada; Winnipeg, "elektrycy, fryzjerzy, hydraulicy wszystko pobierają do kieszeni ich pierwsze słowa "CASH" - Jerzy
Kanada; "Gradualizacja" - Michał
menu

Klikając przycisk „Subskrybuj” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas wiadomości e-mail i powiadomień o najnowszych wywiadach dostępnych na poloniawswiecie.pl