Wenezuela: odpowiedź MSZ w sprawie Polaków w WenezueliInterpelacja poselska posłanki Małgorzaty Gosiewskiej w sprawie sytuacji Polaków w Wenezueli i odpowiedź MSZ z dnia 12 marca 2019 roku. Komisja Sejmu ds. łączności z Polakami za granicą wystąpiła z następującą interpelacja poselska:


„Chciałabym zapytać się MSZ, jak wygląda w tej chwili sytuacja Polonii, naszych rodaków w Wenezueli? Jak wiemy, jest tam bardzo skomplikowana sytuacja, brak wody, prądu, nie działa służba medyczna, brak leków, hiperinflacja. W ogóle naprawdę od strony humanitarnej dramatyczna sytuacja. Z drugiej strony docierają do nas informacje poprzez media elektroniczne, że Polacy tam żyjący czują się osamotnieni, nie czują wsparcia ze strony ambasady. Choć jak twierdzą przedstawiciele innych narodowości, takie wsparcie od swoich placówek otrzymują. W związku z tym chciałabym zapytać, jak wygląda sytuacja? Czy są jakieś plany związane z przekazaniem pomocy również materialnej żyjącej tam Polonii?”

Odpowiedź poniżej …„Zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ Grzegorz Morawski:

Dziękuję bardzo. Chciałem uzupełnić jeszcze w sprawie Wenezueli, to o co pani poseł Gosiewska pytała. Dostałem na szybko krótką informację, że w ubiegłym roku wydano 50 decyzji o udzieleniu zapomogi finansowej, łącznie na 2700 dolarów. Mówimy o ambasadzie, czyli konsul zapomogi na taką kwotę udzielił. Zakupiono również leki oraz produkty żywnościowe dla Polonii na łączną kwotę 2,5 tys. dolarów i część z tych drogich leków była sprowadzana z zagranicy. Nie wszystkie te leki zostały wydane, część z nich jest w depozycie u konsula i czeka  aż osoby, które faktycznie potrzebują, zgłoszą się, aby można było wydać. Tak, że tutaj placówka działania wykonała, bo sprowadzała z zagranicy, co nie jest proste i nie jest tanie takie sprowadzenie leków.
Ostatnia rzecz, to jest to, że w 2018 roku pod koniec roku przygotowano również paczki świąteczne z podstawowymi produktami żywnościowymi dla najuboższych. To, jeżeli chodzi o działanie placówki w Caracas. Dziękuję.”

Materiał ze strony Stowarzyszenia Polaków w Wenezueli – LINK


Dużo ? Mało ? Wystarczająco ? Niewystarczająco? Odpowiedz zostawiam Państwu …

Zainteresował Cię materiał? 
Chcesz wiedzieć jak żyje się naszym rodakom w innych krajach na świecie?
Tutaj znajdziesz wszystkie wywiady które posiadamy na stronie – LINK

Interesuje Cię pewien kontynent? Link poniżej:
Europa 
Ameryka Południowa
Ameryka Północna
Azja
Australia i Oceania
AfrykaCzytelniku !
Żyjesz za granicą Polski ?
Chcesz podzielić się z nami Twoją historią ?  
Serdecznie zapraszamy !
Link do formularza kontaktowego znajduje się tutaj
https://poloniawswiecie.pl/twojahistoria/

WENEZUELA: MAŁE I WIĘKSZE STARCIA SIŁ
Wenezuela: pod znakiem języka polskiego
menu

Klikając przycisk „Subskrybuj” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas wiadomości e-mail i powiadomień o najnowszych wywiadach dostępnych na poloniawswiecie.pl