Wenezuela: pod znakiem języka polskiego

              

Język polski nigdy nie był nauczany na żadnym z wenezuelskich uniwersytetów, dlatego też, zdaniem Stowarzyszenia Polaków w Wenezueli, zgoda UCV- Wenezuelskiego Uniwersytetu Centralnego na rozpoczęcie  kursu języka polskiego, jest – być może, pierwszym krokiem do utworzenia w przyszłości polonistyki lub też fakultetu języka polskiego.

W nękanej kryzysem Wenezueli, już od ponad roku język polski nauczany jest na Wenezuelskim Uniwersytecie Centralnym. Jest to oferta nie tylko dla Polaków , ale  także wszystkich tych, którzy chcą nauczyć się polskiego.


Zajęcia odbywają się w Instytucie Języków Stosowanych wspomnianego Uniwersytetu, w ramach ośrodka udzielającego oficjalnych kursów językowych, o nazwie PROIDIOMAS, który ma ponad 3 tysiące kursantów i naucza kilkunastu języków obcych.


Kurs prowadzony jest dwa razy w tygodniu, we wtorek i czwartek, od godziny 18:00 do godziny 19:30, w dwóch grupach: dla dzieci od 9 do 14 lat oraz dla dorosłych (od 15 lat wzwyż).

Warto wspomnieć, że po jego ukończeniu, kursanci otrzymają oficjalne zaświadczenia i dyplomy.


Wenezuelski Uniwersytet Centralny, jest uczelnią państwową i największą uczelnią w Wenezueli. Powstał 22 grudnia 1721 roku, czyli ponad 296 lat temu.


Kurs języka polskiego na tej właśnie uczelni , może okazać się krokiem milowym w zaspakajaniu potrzeb nauczania i uczenia się języka polskiego , zwłaszcza dla Wenezuelczyków, którzy coraz częściej wybierają Polskę jako kraj emigracji , jak i dla osób pochodzenia polskiego, które ostatnio masowo potwierdzają swoje polskie obywatelstwo, ale niestety, tylko mały promil z nich – włada , i to  w stopniu bardzo ograniczonym, językiem swoich przodków.

Siedziba Ośrodka Nauczania Języków Obcych, PROIDIOMAS, położona jest poza głównym campusem uniwersyteckim, w nowoczesnym budynku Centro Plaza, w bardzo spokojnej dzielnicy Caracas o nazwie Altamira. Tak więc, dojazd na kurs jest bardzo łatwy, możliwy zarówno metrem (stacja Miranda lub stacja Altamira), jak i innymi środkami transportu.
Słuchacze kursu dysponujący własnym samochodem, mogą skorzystać z  parkingu znajdującego się w budynku.


Jak już zostało podkreślone, jest to jedyny kurs języka polskiego na wyższej uczelni, ale nie jedyny w Caracas.
Od roku 2010 do roku 2014 Stowarzyszenie Polaków w Wenezueli prowadziło sobotnią szkółkę języka polskiego dla dzieci i dorosłych, z którego skorzystało kilkanaście osób.
Również ambasada RP w Caracas, prowadzi nauczanie języka polskiego w każdy piątek od 14:30 do 16:30.


Tekst i zdjęcia: JUSTYNA ZUŃ – DALLOUL


Zainteresował Cię materiał? 
Chcesz wiedzieć jak żyje się naszym rodakom w innych krajach na świecie?
Tutaj znajdziesz wszystkie wywiady które posiadamy na stronie – LINK

Interesuje Cię pewien kontynent? Link poniżej:
Europa 
Ameryka Południowa
Ameryka Północna
Azja
Australia i Oceania
AfrykaCzytelniku !
Żyjesz za granicą Polski ?
Chcesz podzielić się z nami Twoją historią ?  
Serdecznie zapraszamy !
Link do formularza kontaktowego znajduje się tutaj
https://poloniawswiecie.pl/twojahistoria/

Wenezuela: odpowiedź MSZ w sprawie Polaków w Wenezueli
Wenezuela: Dlaczego inne kraje pomagają swoim obywatelom w Wenezueli ?
menu

Klikając przycisk „Subskrybuj” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas wiadomości e-mail i powiadomień o najnowszych wywiadach dostępnych na poloniawswiecie.pl